ארז מנור סיפורו של מדווש

ארז מנור היזם והמנהל של מרכז האופניים לה-מדווש

"נחשפתי לעולם האופניים כשיצאתי מהארץ בפעם הראשונה לביקור קצר באירופה. בשנת 1980 ראיתי מטיילים שכל ציודם על אופניהם והם חופשיים להחליט מתי ולאן ייסעו בלי תלות באמצעי תחבורה ומקום לינה. בטיסה הבאה שלי, גם היא לאירופה, נשא המטוס בבטנו גם את האופניים שלי וציוד שמשקלו הכולל לא עלה על חמישים ק"ג.

רכבתי ברחבי אירופה מיוון לנורבגיה במשך חצי שנה והבנתי שזהו זה. מצאתי דרך טיול שהיא דרך חיים, הקצב האיטי יחסית של הרכיבה מאפשר לחוש את הטבע, את הסביבה, וליצור קשר מיוחד עם האנשים. אתה מגיע לאן שתרצה בדרך ספורטיבית, ידידותית, לא מלכלכת ולא מרעישה, ומתקבל בחום בכל מקום.

היעד הבא שלי הייתה יבשת אפריקה וזהו כמובן סיפור אחר. יצאתי בטיסה ל דרום אפריקה ועליתי צפונה. בתום שנה וחצי חציתי את הגבול דרך מצרים לאילת והביתה לבארי, באופניים כמובן.

אחרי אפריקה והמלריה שזכיתי בה שם, נדרשה לי מנוחה של 6 חודשים שלאחריה המראתי לאירופה  וממנה לאלסקה. שם דיוושתי דרך קנדה, ארצות הברית למרכז אמריקה ודרום אמריקה, מסע שארך ארבע וחצי שנים רצופות. גם לשם יצאתי עם אותה כמות ציוד, אתה יוצא עם המינימום ההכרחי, חולצה עליך ועוד אחת להחלפה, וזהו".

ההתלבטות מה הלאה הוכרעה כאשר ארז קיבל מהקיבוץ הצעה לנהל את משק הילדים, והמקום זכה לניהול מסור לחמש עשרה שנה. אבל האופניים לא איבדו את מקומם. במשך השנים השתתף ארז בתחרויות רבות וזכה לא פעם בתואר אלוף הארץ לגילו.

באותה תקופה משנת 1998 ארז החל להדריך קבוצה של ילדים מהקיבוץ בחוג אופניים מקומי שעם הזמן התרחב לכל האזור.

"במשך ארבע שנים למדתי בוינגייט לתואר מדריך מוסמך ולאחר מכן מאמן מוסמך".

יוזמה נוספת התעוררה כשבנו שכונה חדשה בבארי והוסיפו לה אדמה רבה. "כשנסתיימה הבנייה נותר בור גדול בקרבת הקיבוץ. היה לנו רעיון להפוך אותו למסלול לילדי חוג האופניים ומהר מאוד בהמשך נהפך גם למסלול מכשולים תחרותי. "החלטנו לקיים את התחרות באביב, בפריחת הכלניות. בנינו מסלול ראשוני מסוגו בארץ. היתרון הגדול בו שהקהל יכול לצפות כמעט בכל המסלול. רכיבת הטיולים הוסבה לכיוון הספורטיבי תחרותי ביחד עם קומץ משוגעים לדבר מהקיבוץ".

כשהקימו עוד שכונה בבארי גדל הבור ונוסף לו מסלול אקסטרים, הדואל, מסלול קפיצות בין שני משתתפים שגם הוא הראשון מסוגו בארץ.

חלק ממסלולי בור בארי נהפכו עם השנים יחד עם קק"ל ורשות שמורות הטבע למסלול האופניים הראשון בארץ שמסודר ומשולט "סינגל בארי".

אולי בזכות ה"טור דה פרנס" ולאנס ארמסטרונג, ואולי בזכות שינוי באורח החיים ותרבות הפנאי, כמות

רוכבי האופניים בארץ עלתה במהירות.

"הרגשתי שהגיע הזמן, בשנת 2004 פתחתי את מרכז האופניים לה-מדווש".

המקום כשמו כן הוא נותן את כל השירותים שהמדווש רוכב האופניים צריך: חנות אופניים, השכרת אופניים, טיולי אופניים, סדנת תיקוני אופניים, שירותים, חנייה, מקלחות, מזנון, תחנת מידע, ממתקן לשטיפת אופניים ועוד.

לאחרונה הוספנו מסלול קארטינג פדלים כפעילות לילדים.

בסופי שבוע לה-מדווש תוססת ומלאה רוכבים המחליפים חוויות. באינטרנט יש המלצות חמות על המסלולים הרבים: הסינגל האדום, הלופ הצפוני, סינגל שוקדה, סינגל הבשור, והמסלולים המשפחתיים. ונוסף לרוכבים המקומיים מגיעים רבים גם מאזור המרכז שאחרי התנסות מוצלחת חוזרים לרכוב כאן שוב ושוב.

אם בסופי שבוע העומס רב, אמצע השבוע זה הזמן הטוב ביותר למעוניינים בזוג אופניים חדשים או ולקבל ייעוץ מהצוות המקצועי שבמקום. לתיקון ומתעדכנים מה חדש בחנות

גם אם הגעת ללה-מדווש ללא אופניים וברצונך לצאת לרכוב – במקום אופניים להשכרה לבודדים וקבוצות, וכמו כן אפשרות להדרכה לקבוצות ויחידים.

חוג הלקוחות שלנו הולך ומתרחב לשביעות רצון הקיבוץ שנותן לנו גב כלכלי איתן.

ומה הלאה? אנו רוצים לפתח את תיירות האופניים באזור מסלולי אופניים חדשים, לכל רמות הרוכבים, לינה, לקדם תחרויות אופניים, טיולי אופניים, כמו כן לשתף פעולה עם היוזמות התיירותיות הרבות שמתפתחות באזור.

נכתב ב 20.11.2015

riding around the world
night camp in Alaska
race in the BOR
pinat chai
Print Friendly, PDF & Email