יד נאזק
יד אנז"ק

יד אנז"ק

קורפוס אנז"ק ידוע יותר באוסטרליה מאשר בישראל. מדי שנה מציינים בה את מורשת הקרב והגבורה שלו. אנדרטה בצורת האות האנגלית A צופה אל שדות, בהם נערכו הקרבות המרים שהקורפוס נטל בהם חלק מרכזי, במאבק לכיבוש העיר עזה. 

חיל המשלוח שהוקם על ידי בנות הברית והגיע ממצרים וסיני במטרה להדוף את הצבא התורכי, כלל בתוכו בני עמים רבים דוברי לשונות שונות. הלוחמים המצטיינים ביניהם היו פרשי הקורפוס הרכוב המדברי של אנז"ק- בני אוסטרליה וניו זילנד.
מה היו הסיבות להיותם לוחמים כה מעולים- לא ברור. אולי הרצון שפעם בהם להסיר את כתם מושבת העונשין מאוסטרליה ואולי בגלל היותם בני חוואים שלמדו לשרוד בתנאי שטח קשים.
עזה היתה התחנה הבאה בדרך כיבושיהם. עזה, שקירבתה לים ולמקורות מים הפכה אותה לנקודת ציון במסעותיהם של צבאות וגייסות רבים שהגיעו מהדרום. מהמצרים הקדמונים, האשורים , הפיניקים, וקרבות נערכו בה תחת מטיהם של שמצביאים ידועי שם כאלכסנדר מוקדון, רעמסס השני, טיטוס, צלח א-דין ונפוליאון.

לפי ההערכה הבריטית לא היו בה יותר מאלפיים חיילים תורכים שהמורל שלהם ירוד. היה זה חודש מרס והצבא נערך להתקפה בפיקודו של הגנרל דובאל. ערפל כבד, העובדה שלא נערכו סיורי הכנה, מספר כפול של לוחמים תורכיים וכעשרים תותחים שהגיעו אליהם כתגבורת לא צפויה הקשו על הקרב ולבסוף, למרות שהגיעו לנקודה שולטת ומכריעה- נסוגו כוחות הברית כשהם משאירים אחריהם כחמש מאות חללים ואלפי פצועים.
הערכה אופטימית, אך כלל לא מבוססת, גררה לחץ מלונדון להמשיך במערכה והחיל יצא שוב לקרב כעבור כשלושה שבועות כשהוא סומך גם על העזרה מהפגזות הצי הבריטי החזק.
אך התורכים ניצלו את ההפוגה לתגבר את חילותיהם ולשפץ את ביצוריהם. בתום קרב קשה, שעלה לבנות הברית ביותר מאלפיים חללים וכארבעת אלפים פצועים, הם נסוגו שוב אחור והתבססו בבשור.
מפקדי החיל נשלחו חזרה ללונדון ובמקום הוצב קצין מבטיח- הגנרל אלנבי.
אלנבי בחן את שדה המערכה והחליט להפנות את עיקר המאמץ לכיבוש באר-שבע, אם כי הקפיד לשמור על מראית עין לפיה עזה נותרה היעד העיקרי לכיבוש. אחת מדרכי ההונאה היתה לשמוט ליד קוי התורכים תיק המכיל תעודות מזוייפות המצביעות על כך.
ואכן- תרגיל התרמיל הצליח ואלנבי ניצל זאת כדי לכבוש את באר שבע.
רק כעבור שבעה חודשים לאחר קרבות עזה חזר אלנבי לכבוש את עזה, בקרב קשה שנפתח בעיצומו של לילה. בעקבות הכיבוש נפתחה הדרך צפונה לפניו בדרכו להשתלטות על ארץ ישראל.